2 Yorum 2 Yorum  | 15 Ağustos, 2005

kötü haber:
"ned'in istediği şey imkansız olduğu için belki de bu kadar bizi heyecanlandıran, senelerce üzerinde vakit öldürdüğümüz, asfalt çalışmaları, halat kopmaları veya intiharları yüzünden sık sık gündeme gelen, istanbul ile ilgili her görselin mihenk taşı olan bir kült objeyi gökkuşağı renklerinin barındırdığı metaforlar ile birleştirmek çoğu devlet büyüğümüze belki uçarı gelse de son zamanlarda istanbuldaki heyecan verici gelişmelerden birisi bizim için..."
(kaynak: plasticwings)
plasticwings'in bu yazısını yazmasından bir yıl sonra ise william brown ve gilbert robert'in proje mimarlığını yaptığı, 1970 yılında yapılmaya başlanan ve 1974'de bitirilen boğaziçi köprüsü orijinal rengi olan açık griye boyanıyormuş.

iyi haber:

dünyaca ünlü tenisçi venus williams'ın gösteri maçı ile formula 1 pilotu david coulthard'ın geçişinin ardından boğaz köprüsü 5 trilyon lira harcanarak dünyaca ünlü asma köprüler gibi boydan boya aydınlatılacak. aydınlatma için köprü üzerine 2 bin özel projektör yerleştirilecek ve bilgisayarla kontrol edilecek aydınlatma sistemi ile köprüde renk, efekt ve animasyon gösterileri yapılacakmış.

bazı günler vapur ile kadıköy'den karaköy'e geçerken boğaziçi köprüsündeki ışıkların yetersizliğinden hep kötü bir şeyler olduğu hissine kapılırım. sanırım artık eğlenceli bir yolculuk olacak.

not: Philips 765 milyon Euro yatırarak Boğaz’ı renklendirmeye talip olmuş.

  Boğaziçi Köprüsü boyanıyor haberinin devamını göster/gizle
Boğaziçi Köprüsü, bakım onarım çalışmaları kapsamında orijinal rengi olan açık griye boyanıyor. Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, çevre yolları ile Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinin onarım ve bakımı için 1992 yılında ihaleye çıkıldı. İhalenin keşif bedelinin bitmesi nedeniyle kurum, yaklaşık 3 ay önce köprüde yapılacak çalışmalar için ikinci kez ihaleye yaptı.

İhaleyi kazanan firma, şu ana kadar yapılan yüzde 45'lik işin kalan kısmını tamamlamak için başlattığı çalışmaları sürdürüyor.

Firma, yaz döneminde Boğaziçi Köprüsü'nün içindeki boyama çalışmalarına ara vererek, köprünün dış aksamını orijinal rengi olan açık gri renkte boyamaya başladı.

Yetkililer, boyama işlerinin tamamlanmasının ardından 2006 yılı içinde ışıklandırma için ihaleye çıkılacağını, ilk aşamada Boğaziçi Köprüsü'nün, daha sonra Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün ışıklandırılacağını bildirdiler.

(kaynak: arkitera)


  Boğaziçi Köprüsü ışıl ışıl olacak haberinin devamını göster/gizle
Türkiye dünya turizm devleriyle rekabet edebilmek için kültürel ve tarihi potansiyelini yeniden keşfediyor. Bu amaçla Asya ve Avrupa'yı birbirine bağlayan Boğaziçi Köprüsü yapımından 32 yıl sonra turizme kazandırılıyor.

Dünyaca ünlü tenisçi Venus Williams'ın gösteri maçı ile Formula 1 pilotu David Coulthard'ın geçişinin ardından Boğaz Köprüsü 5 trilyon lira harcanarak dünyaca ünlü asma köprüler gibi boydan boya aydınlatılacak. Aydınlatma için köprü üzerine 2 bin özel projektör yerleştirilecek. Bilgisayarla kontrol edilecek aydınlatma sistemi ile köprüde renk, efekt ve animasyon gösterileri yapılacak. Karayolları Genel Müdürü Hicabi Ece, turizm açısından aydınlatılan asma köprülerin parayla ölçülemeyecek derecede katkı sağladığını belirterek, ışıklandırma projesi için önümüzdeki günlerde ihaleye çıkılacağını söyledi.

Türkiye 2010 yılında 30 milyon turist, 30 milyar dolar da turizm geliri hedefliyor. Büyük illerde kurulan Turizm Komisyonları hedefe ulaşmak için turistleri çekebilecek yeni projeler geliştiriyor. İstanbul'da da valilik, belediye ve sektör temsilcilerinin katılımıyla oluşturulan Turizm Komisyonu, kentin sembolü Boğaziçi Köprüsü'nün turizme katkısının artırılması için karar aldı. Köprünün kaliteli görsel ve dekoratif bir aydınlatma ile turizme kazandırılması kararlaştırıldı. Aydınlatmayla ilgili talep Karayolları Genel Müdürlüğü'ne iletildi. Genel müdürlük, aydınlatma sistemiyle ilgili projenin hazırlanması görevini Boğaziçi Köprüsü Başmühendisi Ramazan Yüksel'e verdi. Daha önce de aydınlatmayla ilgili çeşitli çalışmaları olan Yüksel, dünyaca ünlü asma köprülerin ışıklandırma sistemleriyle ilgili görsel ve teknik bilgileri topladı. Araştırmalarını yazıya döken Yüksel, köprüde benzer sistemlere göre ciddi enerji tasarrufu sağlayan, son teknoloji ürünü bilgisayar kontrollü Led aydınlatma armatürlerinin kullanılmasının uygun olacağı şeklinde bir rapor hazırlayarak genel müdürlüğe sundu. 5 milyon YTL maliyet çıkarılan aydınlatma sistemini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da yapılmasını istediği öğrenildi. Karayolları Genel Müdürlüğü, teknik detayları hazırlanan projenin yapımıyla ilgili önümüzdeki günlerde ihaleye çıkacak. Ramazan Yüksel'in verdiği bilgiye göre, Led aydınlatma sistemi dünyada tarihsel, anıtsal ve sembolik yapıların dekoratif aydınlatmada yaygın olarak kullanılıyor. Led benzer aydınlatma sistemlerine göre tasarruflu, montajı kolay, bakım gerektirmeyen renk değiştirme ve animasyonlara imkan veren sistem olarak biliniyor. Aydınlatma sisteminin işleyişiyle ilgili yazılım bilgisayara yüklendikten sonra, tek tuşla renk ve ışık gösterileri yapılabiliyor. Led sistemiyle gökkuşağı, patlamalar ve parçalanmalar gibi karmaşık renk gösterileri yapabilmek mümkün. Sistemin en önemli özelliği benzer aydınlatmalara göre maliyetinin çok düşük olması. Boğaziçi Köprüsü'nde mevcut bulunan 112 projektörün yıllık enerji tüketimi yaklaşık 160 bin yeni lira. 2 bin ampulün yerleştirilmesiyle kurulacak Led sisteminde yıllık enerji tüketimi ise 80 milyar yeni lira civarında olacak.

Boğaziçi Köprüsü'nde şu an bulunan aydınlatma sistemi kulelerin siluetinin ortaya çıkarılmasına yönelik yapılmış. Geçmiş yıllarda resmi ve dini bayramlarla özel günlerde çalıştırılan sistem bir süredir her gün çalıştırılıyor. Ledli sistemde ise kulelerin siluetinin yanı sıra askı ve boyun halatları ile asfalt yolun bulunduğu tabliyelerin de siluetleri ortaya çıkacak.

Karayolları Genel Müdürü Hicabi Ece, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla dekoratif aydınlatmayla ilgili projenin dünyadaki örnekleri de göz önüne alınarak hazırlandığını söyledi. Aydınlatmanın Boğaz'a çok farklı bir siluet vereceğini, yanıp sönen ışıkların etkileyici bir görüntü oluşturacağını ifade eden Ece, “Bu projenin turizme önemli ölçüde katkısı olacak. İhaleyle ilgili hazırlıklar devam ediyor. Önümüzdeki günlerde ihaleye çıkacağız.” dedi. Ece, köprünün yaya turizmine de açılmasını istediklerini, ancak köprünün yapısının buna müsaade etmediğini dile getirdi.

Avrupa ve Asya kıtalarını ayıran Boğaz'dan karşıdan karşıya kolayca geçebilme fikri yüzyıllar boyunca çekiciliğini korudu. Bilinen en eski Boğaz geçişi M.Ö. 511 yılında gerçekleştirildi. İskit seferine çıkan Pers Kralı Darius'un 700 bin kişilik ordusu, gemilerin yan yana getirilmesiyle oluşturulan yüzer köprü ile Trakya'ya geçti. Mühendisler Boğaz'ın bir köprü ile geçilmesi konusunda zaman zaman değişik projeler üretse de bunlar tasarı halinde kaldı. 20. yüzyılın ikinci yarısında İstanbul'un hızla gelişmesi ve Avrupa-Asya arasındaki trafiğin artışı Boğaz'a köprü yapılmasını zorunlu hale getirdi. Boğaziçi Köprüsü'nün yapımına 1970 yılında başlandı ve 29 Ekim 1973 yılında tamamlanarak hizmete açıldı. Avrupa ve Asya ile sabit bağlantı olarak Türkiye ulaşım ağının çok önemli bir halkasını oluşturan köprüde o dönemden bugüne trafikte beklenenin çok üstünde bir artış gerçekleşti. Köprünün ilk hizmete açıldığı yıl günlük ortalama araç geçişi 32 bin iken 1987'de bu sayı 130 bine çıktı. 2004 yılında ise köprüden günlük geçen araç sayısı 180 bin.

Boğaziçi Köprüsü, kamuoyunun gündemine hep intiharlar ve geçiş ücretleriyle geldi. Köprü geçiş ücretlerine yapılan her zam gişe önlerinde yapılan eylemlerle protesto edildi. Ancak son yıllarda köprünün adı farklı şekillerde duyulmaya başlandı. 2 sene öncesine kadar üzerinde hiçbir etkinliğe izin verilmeyen köprü son zamanlarda ilginç etkinliklere sahne oldu. Haziran 2004'teki NATO Zirvesi için Türkiye'ye gelen ABD Başkanı George Bush, canlı yayında konuşma yeri olarak Ortaköy'de Boğaziçi Köprüsü'nün siluetini seçti. 1979'dan beri her yıl Avrasya koşusu düzenlenen köprüde bu yıl dünyaca ünlü tenisçi Venus Williams, İpek Şenoğlu'yla tenis maçı yaptı. Daha sonra Formula 1 pilotlarından David Coulthard köprüden 235 kilometre hızla geçti. Köprü bu etkinliklerden sonra eylem yapmak, film çevirmek, bayrak asmak isteyenlerin gözde mekanı haline geldi. Çeşitli etkinliklere izin almak için çok sayıda kişi Köprü Başmühendisliği'ne müracaat ediyor. Ancak köprü üzerinde sadece Türkiye'nin uluslararası tanıtımının yapılabileceği etkinlikler için izin veriliyor. Boğaziçi Köprüsü Başmühendisi Ramazan Yüksel, geçtiğimiz yıl Fenerbahçe'nin şampiyonluğunu kutlamak için köprü üzerine uzun bir bayrak asmak istediğini; ancak buna hem gemileri hem de Boğaz trafiğini tehlikeye düşürebileceği göz önüne alınarak izin verilmediğini ifade etti.

Dünya genelinde belli başlı toplam 70 asma köprü bulunuyor. Aydınlatılan en uzun köprü Japonya'da. 1998 yılında tamamlanan Akashi-Kaikyo köprüsü bin 990 metre uzunluğunda. 1937'de yapılan Golden Gate de halen San Francisco şehri deyince ilk akla gelenler arasında yer alıyor, yüksekliği 224 metre. 1983'te yine Amerika'da inşa edilen 486 metre uzunluğundaki Brooklyn Köprüsü’nde arabaların yanı sıra yaya ve bisikletli geçişi için ayrı yollar var. Boğaziçi Köprüsü ise bin 74 metre uzunluğunda. 1988'de inşa edilen Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün uzunluğu ise bin 90 metre.

(kaynak: arkitera)


  Philips 765 milyon Euro yatırdı Boğaz’ı renklendirmeye talip haberinin devamını göster/gizle
Philips, daha çok dış mekanların renkli ışıklandırmasında kullanılan LED üretiminde dünya lideri Lumiled’e ait Agilent Teknoloji’yi 765 milyon Euro’ya satın aldı. Şirket, ‘geleceğin aydınlatma teknolojisi’ olarak nitelediği LED ile Boğaz köprülerini de ‘renklendirmeye’ talip oldu.

HOLLANDALI Philips, yüksek güçlü LED (Light Emitting Diodes) üretiminde dünya lideri olan Lumiled’e ait Agilent Teknoloji’nin yüzde 47 hissesini 765 milyon Euro’ya satın aldı. Philips böylelikle, Lumiled hisselerinin yüzde 96.5’ine sahip oldu. Philips Ampul Grubu Avrupa Başkanı Marc De Jong, satın almanın şirket için tarihi bir adım olduğunu söyleyerek, daha çok dış mekanların renkli ışıklandırmasında kullanılan LED teknolojisinin geleceğin teknolojisi olduğunu belirtti.

ERDOĞAN’IN OFİSİ:

De Jong, 100 yılı aşkın süredir hep beyaz aydınlatma üzerinde çalışan Philips’in, bu yeni teknolojiyle köprü, restoran, otel lobileri, cafeler, mağaza rafları, tarihi yapılar gibi pek çok iç ve dış mekanda bu teknolojinin kullanılabileceğini söyledi. Jong, Türkiye’de bu teknolojinin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Dolmabahçe’deki çalışma ofisi ve Samsun’da bir üst geçidin aydınlatmasında kullanıldığını ifade ederek, önümüzdeki yıllarda LED teknolojisinin evlerde de kullanılmaya başlanacağını kaydetti.

Türk Philips A.Ş.’nin CEO’su Fridus Vest de, aydınlatma sektöründe yüzde 35’lik bir pazar payıyla Türkiye’de lider olduklarını vurguladı. ‘Son 2 yılda ülkenizde yüzde 20’lik bir büyüme yakaladık’ diyen Vest, bu yıl da aynı oranda bir büyüme hedeflediklerini dile getirdi. Vest, bundan sonra sağlık gereçleri ve sistemleri üzerinde yoğunlaşmayı hedeflediklerini de sözlerine ekledi.

BOĞAZ’I AYDINLATACAĞIZ:

Öte yandan, Türk Philips A.Ş.’nin Ampul Grubu Başkan Yardımcısı Stanislaw Kozlowski de, Türkiye’de yeni ürünlerle büyümeye devam etmeyi amaçladıklarını kaydederek, Boğaz köprülerini aydınlatmak için de İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkililerine teklif götürdüklerini bildirdi.

Teklifin değerlendirme aşamasında olduğunu ifade eden Kozlowski, olumlu cevap alınması halinde çalışmalara hemen başlanabileceğini dile getirdi.

LED teknolojisi nedir?

LED, İngilizcede ‘Light Emitting Diodes’, yani ışık yayan diyotların baş harflerinden oluşuyor. LED’ler, yarı iletken bir maddedeki elektron ve delikleri birleştirerek, elektriği ışığa çeviriyor. LED’ler, klasik ışık kaynaklarına göre enerji tasarrufu sağlaması, uzun ömürlü olması, renkleri daha net belirleyebilmesi ve daha güvenli olması gibi avantajlara sahip.

(kaynak : hürriyet)

2 Yorum:

Blogger bet3 dedi ki...

bir ara boğaziçi köprüsünün altının gökkuşağı renklerine boyanması mevzusu ortaya atılmıştı. linki hatırlayamadım şimdi. gay bir hareket olduğu söyleniyordu, 6 renkli gökkuşağıydı belki de.

Salı, 16 Ağustos, 2005

 
Blogger plush dedi ki...

sevgili bet3, zaten plasticwings'ten alıntıladığım satırlarda bundan söz ettim. hatta plasticwings'te yazılan istanbul7 yazısını okuyabilirsin.

Perşembe, 18 Ağustos, 2005

 

Yorum Yaz