0 Yorum 0 Yorum  | 16 Ağustos, 2005

beşiktaş belediyesi, beşiktaş-kuruçeşme hattındaki sahil trafiğini azaltmak için projeler geliştiriyor. başkan ismail ünal'ın önerilerinden biri de ortaköy trafiğini "tek yön"e çevirmek...
ismail ünal'ın son zamanlarda yaptığı en büyük ataklardan bir tanesi, eğer başarılı olur ve akıcılığı sağlarsa en az bir seçim daha garantiliyebilir. hangi birimiz boğucu ortaköy trafiğini görüp vazgeçmiyoruz ki gitmekten?

  ortaköy trafiğine "tek yön" çözüm haberinin devamını göster/gizle
beşiktaş belediyesi beşiktaş-kuruçeşme arasındaki trafik sorununa el attı. belediyeye ait otobüsler sahil yolunu kullanmadan ulaşımı rahatlatacak.

yazın istanbul genelinde trafik yoğunluğu azalır ama bazı güzergahlar vardır ki, buralarda tam tersi bir durum yaşanır. örneğin, beşiktaş'tan başlayıp kuruçeşme'ye kadar uzanan sahil yolunda yazın trafik tam bir çile halini alır. üstelik bu yoğunluk gecenin geç saatlerine kadar sürer. bu güzergahtaki trafik yoğunluğunu azaltmak için şimdiye pek bir şey yapılmadı. ana arter olduğu için büyükşehir belediyesi'nin görev sahasına girmesine rağmen beşiktaş belediyesi sonunda bu soruna el attı. beşiktaş belediye başkanı ismail ünal'ın aylar önce başlattığı bu bölgedeki trafik sorununa çözüm projesi, son şeklini almak üzere. ünal'ın kısa vadedeki çözüm projesi, beşiktaş'ın çeşitli yerlerinden sahildeki semtlere ulaşamı sağlayacak olan otobüs seferleri. bu otobüsler sahil yolunu kullanmayacak. etiler, levent, ulus gibi semtlerden ortaköy, kuruçeşme, bebek gibi semtlere sahil yolunu kullanmadan ulaşacak. yani trafik sahil boyunca değil, yukarıdan sahile doğru olacak. örneğin etiler, levent, ulus gibi semtlerden kalkan otobüsler dereboyu yolundan giderek arak ortaköy'ye veya bebek yokuşunu kullanarak bebek'e, ya da direkt arnavutköy'e inecek. buralardan da yine aynı yolla yukarıya çıkacak. ismail ünal, otomobili olmayan veya kullanmak istemeyen beşiktaşlıların sahile ulaşımını kolaylaştırmak, sahil yolundaki yoğunluktan onları kurtarmak ve biraz da trafik yoğunluğunu azatmak amacıyla geliştirdikleri poje hakkında şu bilgileri verdi: "beşiktaş deniz müzesi'nden aşiyan'a kadar uzanan 8.5 km uzunluğundaki istanbul'un en güzel sahil şeridi belediyemizin sınırları içinde yer alıyor. beşiktaş'ın yukarıdaki semtlerinden bu sahil şeride ulaşmak pek kolay değil. özellikle toplu taşıma araçlarıyla buralara gelmek için sahil yolundaki trafiği çekmek gerekiyor. bu yüzden vatandaşlarımızı yukarıdan sahile en kolay ve en ucuz nasıl indirebiliriz sorusundan yola çıkarak, bu projeyi geliştirdik. bunu istanbul'daki toplu taşımayı sağlayan iett'nin yapamayacağını anlayınca da biz elimizi taşın altına koyduk. beşiktaş belediyesi'ne ait otobüslerle bunu gerçekleştireceğiz. otobüslerin amortismanını, yakıt gideri ve personel maaşını karşılayacak şekilde bilet fiyatları belirleyeceğiz. yani biletler çok ucuz olacak. birkaç ay içinde yürürlüğe sokacağımız bu uygulama yaz kış devam edecek."

tek yön öneriyor

beşiktaş belediye başkanı ismail ünal'ın beşiktaş-kuruçeşme arasındaki trafik sorununu çözmek için bir başka fikri daha var; bölgede tek yön uygulaması yapıp ring seferleri düzenlemek. sahil yolundan tek yön akacak olan trafik barbaros bulvarı, dereboyu yolu, portakal yokuşu, bebek yokuşu, arnavutköy yokuşu'ndan yukarı çıkıp dönerek yine buralardan sahile inecek. ancak bu projeyi gerçekleştirecek olan büyükşehir belediyesi. çünkü onun yetki ve görev sahası içinde yer alıyor. ismail ünal, bunu da detaylandırıp büyükşehir belediyesi'ne önereceklerini söylüyor.

(kaynak: habertürk)

0 Yorum:

Yorum Yaz